Call to Your friend

Przyjaźń, czy w XXI wieku coś takiego w ogóle istnieje? Tak, ale wygląda zupełnie inaczej niż 10, 15 czy 20 lat temu. Pamiętacie jak mieliśmy po pare lat i spotykaliśmy się w ówczesnymi przyjaciółmi na podwórku? Nie dzwoniliśmy do nich, nie pisaliśmy na Facebooku czy Snapchacie, czy gdzieś idziemy, po prostu ruszaliśmy się z domu, a domofon był jedynym urządzeniem, które było potrzebne. Jedyne, co mogło przerwać nasze spotkanie, było wołanie mamy na obiad czy kolację. Tak wiele się od tych czasów zmieniło.

-        -        -


Friendship, if in the twenty-first century such a thing exists? Yes, but it looks completely different than 10, 15 or 20 years ago. Do You remember how we were a few years and met in contemporary friends outside? We don't called to them, we didn't write on Facebook or Snapchat if we are going somewhere, we just were moving out of the house, and the intercom was the only device that was needed. The only thing that could interrupt our meeting was mum calling for lunch or dinner. So a lot of those times have changed.
Teraz 3/4 kontaktów międzyludzkich opiera się na internecie. Kiedy ostatnio widziałaś/eś się ze swoim przyjacielem czy przyjaciółką? Nie wliczając szkoły, bo na to nie macie wpływu. Miesiąc, dwa, więcej? Straszne, prawda? Mówimy, że nie mamy czasu. Fakt, w tych czasach uczestniczymy w ogromnym wyścigu szczurów, ale nie wierzę, że nie znajdziesz, chociaż godziny w tygodniu dla przyjaciela. Hmmm, no dobra jakoś się to zorganizuje, ale przecież pogoda jeszcze taka okropna, zimno, pada co chwile. Niestety zimowa aura nie zachęca, ale przecież możesz zaprosić kogoś do domu, możecie wyjść do kina, galerii czy na kawę. Jest tyle rozwiązań.

-        -        -


Now 3/4 of contacts based on the internet. When was the last time You met with your friend? Not including schools, because we don't have influence on that. A month, two, more? Terrible, isn't it? We say that we don't have time. The fact that in these times we participate in a huge rat race, but I don't believe that You won't find, although hour a week for a friend. Hmmm, okay somehow it will hold, but then the weather yet so terrible, it's cold, it rains every moment. Unfortunately, e.g. winter weather doesn't encourage, but then You can invite someone to your home, You can go out to the cinema, shopping centre and café. There are so many solutions.
Kiedy ostatnio rozmawiałeś z przyjacielem? Ale tak w 4 oczy. Nie pamiętasz? Kiepsko... A kiedy rozmawialiście o problemach, może jakiś sprzeczkach? Dużo tego typu spraw załatwiamy przez internet. Dlaczego? Bo jest łatwiej. Możemy się namyślić co odpisać, czasem lecą nam łzy, nie możemy wydusić z siebie słowa, ale pisać potrafimy, czasem nam głupio, przez internet jest o wiele prościej. Wiem, bo sama zawsze wolałam pisać niż rozmawiać, jeśli chodzi o trudne tematy. Czas to zmienić! Łap za telefon i umów się jak najszybciej! Gdy masz problem, zadzwoń lub po prostu przyjdź do przyjaciela, a nie czekaj, aż obok jego nazwiska pojawi się ta cholerna, zielona kropka.

-        -        -


When was the last time You talked with a friend? But just in 4 eyes. You don't remember? Poorly ... And when You talk about the problems, maybe some conflicts? Much of this type of cases we handle over the internet. Why? Because it's easier. We may be having second thoughts as to write off, sometimes we open the floodgates, we can't utter a word, but we can write, sometimes we feel foolish, through the Internet is much easier. I know, because I always preferred to write than talk when it comes to difficult subjects. Time to change! Get on the phone and arrange as soon as possible! When You have a problem, call or just come to a friend, and don't wait until next to his name will be that damned, green dot.

Do napisania tego postu skłonił mnie filmik poniżej. Oglądnijcie go. Mam nadzieję, że coś z niego wyniesiecie tak jak ja. 
-        -        -


To write this post made me the video below. Unfortunatelly it's only in Polish. 

You Might Also Like

11 komentarze

 1. Bardzo dobrze opisana przyjaźń XXI wieku. Ciągle szuka się nowych wymówek,żeby się nie spotkać bo nie chce się ruszać z domu,gdy na polu jest za gorąco,za zimno,to znów deszcz pada. Niesetty teraz o prawdziwego przyjaciela bardzo trudno,dlatego ,gdy znajdzie się już taki skarb to trzeba pielęgnować tą relację ,a ludzie wciąż są w biegu,nie mają na nic czasu,nawet na głupie :"hej,co tam?" Niestety w takich czasach przyszło nam żyć./lucy97

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie własnie przeraża jak widzę jakieś dziewczyny, które się spotkały, a zamiast rozmawiać piszą do siebie.
  Piękne zdjęcia!

  22-ffashion.blogspot.com - klik :)
  theluckyooone

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to jest okropne. Nie rozumiem tego.
   Dziękuje :)

   Usuń
 3. Ale piękne zdjęcia!
  http://klaudencja.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie zastanawia jak to było z miłością, a dokładnie związkami kiedy jeszcze nie było internetu czy telefonu. To naprawdę piękna sprawa, że uczucie kwitło bez kontaktu z jakąkolwiek technologią :)

  https://roseaud.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że ludzie wtedy bardziej doceniali obecność drugiej osoby, a tak to wiemy, że możemy się odezwać w każdej chwili.

   Usuń
 5. To, że w tych czasach jest internet i możemy łatwiej się porozumieć i szybciej, nie znaczy, że przyjaźnie są gorsze albo opierają się tylko na rozmowie przez internet. Trzeba dobrze trafić ;)

  soylena.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. No niestety kiedyś przyjaźnie były o wiele lepsze :(
  http://treamicii.blogspot.com/2016/08/ostatni-tydzien.html

  OdpowiedzUsuń

Popular Posts